Powrót do strony agencji

21 punktów z radami, jak nie zasnąć za kierownicą, otrzyma każdy zatrzymany na A4 Katowice-Kraków

Od dziś użytkownicy autostrady A4 Katowice-Kraków, podczas rutynowych kontroli drogowych, otrzymają po 21 punktów, lecz nie punktów karnych, a informujących, jak zwalczać senność za kierownicą i bezpiecznie dotrzeć do celu. Podręcznik z radami, jak nie zasnąć w trakcie jazdy, wręczają kierowcom funkcjonariusze policji autostradowej, która włączyła się do kampanii „To nie sen, Ty prowadzisz”.

Książeczka z poradami, przygotowana przez koncesjonariusza A4 Katowice-Kraków, zawiera 21 wskazówek kierowców, jak radzić sobie ze zmęczeniem podczas podróży. Porady te zostały wyróżnione w konkursie zorganizowanym w ramach akcji „To nie sen, Ty prowadzisz”. Podręcznik został także udostępniony Internautom. Można go bezpłatnie pobrać pod adresem http://www.autostrada-a4.com.pl/bezpieczenstwo/porady-dla-kierowcow.

- Kierowcy ciągle uczą się podróżować autostradami, które są szczególnymi drogami ze względu na warunki jazdy panujące na nich. Istotne jest zatem, aby nieustannie edukować uczestników ruchu drogowego i zachęcać ich do podejmowania działań podnoszących poziom bezpieczeństwa na drogach – mówi podinsp. Jarosław Zgierski, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Balicach.

Autostrady należą do tras, na których ze względu na jednostajną jazdę prostym odcinkiem ryzyko zaśnięcia za kierownicą jest większe, niż na innych drogach. Jak zatem poradzić sobie z sennością podczas długich podróży? Odpowiedź znajduje się w poradniku, który kierowcy otrzymują od policji autostradowej podczas rutynowych kontroli.

- Wręczając kierowcom podręczniki zachęcamy ich, aby kontrolowali zmęczenie wynikające ze znużenia długą jazdą i postarali się umiejętnie je zwalczać np. korzystając ze wskazówek kierowców zamieszczonych w poradniku – dodaje podinsp. Jarosław Zgierski.

 „To nie sen, Ty prowadzisz” to kampania edukacyjna realizowana przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., uwrażliwiającą kierowców na zagrożenie spowodowane przemęczeniem podczas prowadzenia pojazdu. W ramach kampanii Internauci z całej Polski nadesłali ponad 100 propozycji, jak nie zasnąć za kierownicą. Z 21 wyróżnionych porad został utworzony katalog, który pomoże bezpiecznie dotrzeć do celu.

drukuj